Samlex NTX-1000-12 Pure Sine Wave Inverter – 1000W
Samlex America
(MAP Pricing)
Place in cart to see Sale Price
2 in stock
Qty :
Description
NTX-1000-12 Pure Sine Wave Inverter – 1000W
Features:
  • Pure Sine Waveform of AC output voltage
  • High efficiency
  • Compact size and low weight
  • Very low idle current
  •  Easily start high surge loads with Samlex HypersurgeTM technology
  • LCD Remote Control Model NTX-RC included
  • Low noise load and temperature controlled variable speed fan
  • Wide input voltage range
Owner Manual
Additional information
Weight 6.75 lbs
Dimensions 15 × 10 × 5 in